Coca-Cola Testuje Prototyp Papierowej Butelki

01 kwietnia 2022
Pogoń za stosowaniem papieru w opakowaniach trwa już od jakiegoś czasu i zyskała na sile w ostatnich miesiącach, ponieważ opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych znalazły się na celowniku opinii publicznej. Szczególnie dotyczy to wszechobecnych butelek po napojach PET. Coca-Cola w Europie przetestuje tego lata prototyp papierowej butelki wraz z konsumentami na Węgrzech dla firmy AdeZ.

 

Rozwijający się rynek butelek papierowych zyskuje dodatkowy impuls dzięki ogłoszeniu przez firmę Coca-Cola, że marka zamierza tego lata testować nowy prototyp z konsumentami. Rozwój jest częścią partnerstwa między naukowcami z brukselskich laboratoriów badawczo-rozwojowych Coca‑Coli i The Paper Bottle Company (Paboco), duńskiego startupu wspieranego przez ALPLA i BillerudKorsnäs we współpracy z Carlsberg, L’Oréal i The Absolut Company.

Technologia opracowana przez Paboco ma na celu tworzenie butelek w 100% nadających się do recyklingu, wykonanych z drewna pozyskiwanego w zrównoważony sposób, z barierą z materiału na bazie biologicznej, odpowiednich dla towarów płynnych, takich jak napoje gazowane i niegazowane, kosmetyki i nie tylko.

Próba prototypu papierowej butelki ma się odbyć na Węgrzech w drugim kwartale br., kiedy to jeden z najszybciej rozwijających się internetowych sklepów spożywczych na Węgrzech, kifli.hu, zaoferuje konsumentom 2000 butelek AdeZ o pojemności 250 ml.

„Próba jest dla nas kamieniem milowym w dążeniu do opracowania butelki papierowej” — mówi Daniela Zahariea, dyrektor ds. technicznego łańcucha dostaw i innowacji w Coca‑Cola Europe.

Obecny prototyp składa się jednak z papierowej skorupy z wyściółką i nakrętką z tworzywa sztucznego, które można poddać recyklingowi, chociaż ostatecznym celem i założeniem projektu jest opracowanie butelki bez plastikowej wkładki, którą można poddać recyklingowi jako papier. Coca-Cola informuje, że jest „podekscytowana potencjałem technologii i możliwością realizacji tej próby i dalszych działań”.

Źródło: tworzywa.pl