Sektor ochrony zdrowia jak wszystkie aspekty życia w ostatnich dziesięcioleciach dokonał spektakularnego skoku technologicznego. Olbrzymią zasługę w tym rozwoju mają tworzywa sztuczne i ich właściwości fizyko-chemiczne. Czy pamiętacie wizyty lekarskie z lat młodości? Strzykawki wielokrotnego użytku wykonane z połączenia szkła i metalu, które należało wygotować po każdym użyciu. Szkodliwe i mało estetyczne amalgamatowe wypełnienia zębów czy trudno akceptowalne metalowe protezy zębowe. Tworzywa sztuczne dzięki swej różnorodności potrafiły w większości przypadków zastąpić archaiczne rozwiązania. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnej służby zdrowia bez zastosowania tworzyw sztucznych, które obecnie wykorzystywane są w branży medycznej praktycznie na każdym kroku zapewniając wygodę i bezpieczeństwo podczas codziennych procedur medycznych jak i skomplikowanych zabiegów, czy operacji. Tworzywa obecne są w postaci elementów wyposażenia i aparatury medycznej, sprzętu ochronnego i jednorazowego, opakowań medycznych ale również coraz częściej w protetyce czy choćby w elementach bezpośrednio ratujących życie takich jak sztuczna zastawka serca. Mniej spektakularne ale równie ważne są opakowania z tworzyw sztucznych stosowane powszechnie w medycynie, ponieważ wykazują wyjątkowe właściwości barierowe dla płynów, gazów i zanieczyszczeń, są tanie, lekkie, trwałe,

przezroczyste i można je stosować w połączeniu z innymi materiałami. Wyposażenie gabinetu lekarskiego, szpitala czy sali operacyjnej bez materiałów tworzywowych jest dziś niemożliwe a tworzywa dzięki swoim właściwościom są stosowane zarówno w meblach, sprzęcie utrzymania czystości jak i w aparaturze medycznej.

Tworzywa produkowane w Grupie Azoty można odnaleźć w sporej części zastosowań tej branży. Niezależnie od tego jaki detal został z nich wykonany, my jako producent surowca spełniliśmy wszelkie wymagania aby tworzywo było bezpieczne i spełniało wymagane normy.