• Zbieram i Segreguje - Grupa Azoty edukuje i promuje właściwe postawy

  22 kwietnia 2022
  Wspólna akcja Grupy Azoty i Rady Osiedla Mościce z okazji Światowego Dnia Ziemi mająca na celu edukację i promowanie właściwych postaw
  Czytaj więcej
 • Nowa Technika Upcyklingu PET

  19 kwietnia 2022
  Zespół kierowany przez Northwestern University stworzył podstawę dla techniki wzmacniania działania enzymu rozkładającego poliestry PET — tworzywa w dużej mierze używanego do produkcji butelek po napojach i niedrogich ubrań — na jego podstawowe części. Metoda ta może pomóc inżynierom w opracowaniu rozwiązań do usuwania „mikrodrobin plastiku” z rzek i oceanów.
  Czytaj więcej
 • Nowa Technologia Analizy Struktur Wielomateriałowych

  12 kwietnia 2022
  Firma Toray Industries opracowała nową technologię analizy struktur wielomateriałowych, na którą składa się zarówno taśma UD (jednokierunkowa taśma wzmocniona ciągłym włóknem), jak i materiały do formowania wtryskowego. Ten przełom umożliwia dokładniejsze przewidywanie właściwości części wykonanych z wielu materiałów i szybsze opracowywanie technologii oraz produkcji wysokowydajnych komponentów.
  Czytaj więcej
 • Antybakteryjne Opakowania Oparte Na Skrzydłach Owadów

  05 kwietnia 2022
  Naukowcy opracowują antybakteryjne opakowania do żywności oparte na nanofilarach owadów. Zainspirowani zabijającymi bakterie skrzydłami owadów, takich jak cykady, naukowcy opracowali naturalną antybakteryjną teksturę do stosowania na opakowaniach żywności, aby wydłużyć okres przydatności do spożycia i zmniejszyć ilość odpadów. Te badania istotnie przygotowują grunt do znacznego zmniejszenia ilości odpadów, zwłaszcza w eksporcie mięsa i nabiału, a także wydłużenia okresu przydatności do spożycia oraz poprawy jakości, bezpieczeństwa i integralności pakowanej żywności na skalę przemysłową.
  Czytaj więcej
 • Coca-Cola Testuje Prototyp Papierowej Butelki

  01 kwietnia 2022
  Pogoń za stosowaniem papieru w opakowaniach trwa już od jakiegoś czasu i zyskała na sile w ostatnich miesiącach, ponieważ opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych znalazły się na celowniku opinii publicznej. Szczególnie dotyczy to wszechobecnych butelek po napojach PET. Coca-Cola w Europie przetestuje tego lata prototyp papierowej butelki wraz z konsumentami na Węgrzech dla firmy AdeZ.
  Czytaj więcej
 • Taśma Kinezjologiczna - nie tylko do rehabilitacji

  30 marca 2022
  Taśmy kinezjologiczne to nic innego jak specjalne plastry, które zazwyczaj nakleja się na ciele w miejscu doznania kontuzji. Ich zadaniem jest nie tylko zmniejszenie towarzyszącemu urazowi bólu, ale również skrócenie czasu rekonwalescencji. Służą one także do tzw. kinesiotapingu, czyli plastrowania dynamicznego – naturalnej metody fizjoterapeutycznej, stworzonej przez chiropraktyka dr Kenso Kase w Japonii, a w Polsce znanej od 20 lat. 
  Czytaj więcej
 • Rynek Tworzyw Sztucznych Formowanych Metodą Mikrowtrysku

  25 marca 2022
  Przewiduje się, że rynek tworzyw sztucznych formowanych metodą mikrowtrysku osiągnie do 2026 r. wartość 1,692 mln USD, przy średniorocznym tempie wzrostu CAGR 11,2% z 995 mln USD w 2021 r.  Wysoce precyzyjne komponenty z tworzyw termoplastycznych o mikronowej tolerancji wymiarowej, są stosowane w różnych gałęziach przemysłu, takich jak medycyna, motoryzacja, elektronika i inne.
  Czytaj więcej