• Tworzywa w Kolejnictwie

  06 listopada 2023
  Polimery to substancje chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej, które składają się z wielokrotnie powtórzonych jednostek zwanych merami. Różnorodność budowy chemicznej skutkuje olbrzymią ilością odmiennych tworzyw sztucznych różniących się właściwościami. Głównymi cechami stanowiącymi o przydatności w wielu branżach przemysłu są niska gęstość, duża wytrzymałość, trwałość, odporność na warunki atmosferyczne, łatwość przetwórstwa i niski koszt wytworzenia.
  Czytaj więcej
 • Tworzywa w Motoryzacji

  05 września 2023
  Pierwszym elementem mogącym połączyć sektory motoryzacji i tworzyw sztucznych było wynalezienie i opatentowanie przez Charlesa Goodyear’a w 1839 roku procesu wulkanizacji kauczuku. Nowy produkt szybko znalazł zastosowanie w produkcji opon znacznie wpływając na podniesienie poziomu komfortu podróżowania. Ale to dopiero 1913 rok i pierwsza seryjna linia montażowa Forda T oraz szeroki dostęp do taniej ropy naftowej przypieczętował historię sukcesu przemysłu motoryzacyjnego. Równolegle do rozwoju automobilizmu, przemysł chemiczny święci sukcesy odkrywając Bakelit(1909), proces polimeryzacji PCW(1913), proces produkcji Polietylenu (1933) czy Nylonu (1935) i doprowadzając do nierozerwalnego mariażu dwóch gałęzi gospodarki.
  Czytaj więcej
 • Tworzywa w Wojskowości

  20 lipca 2023
  Patrząc historycznie, w przypadku potyczek zbrojnych, strona posiadająca lepsze wyposażenie bojowe ma większe szanse na finalny sukces. Specjalnie pomijam inne uwarunkowania takie jak wpływ ukształtowania terenu, charakter potyczki, poziom wyszkolenia czy względy taktyki. Użycie jak najlepszego sprzętu bezpośrednio przekłada się na zwiększenie szans w potyczce stąd od czasów zamierzchłych możemy obserwować ciągłe udoskonalanie techniki wojennej i obronnej.
  Czytaj więcej
 • Tworzywa w Kolarstwie

  13 lipca 2023
  Najważniejsze wydarzenie w świecie kolarstwa - Tour de France od dwóch tygodni zajmuje umysły zagorzałych obserwatorów. Nasi reprezentanci: Rafał Majka i Łukasz Kwiatkowski walczą o jak najlepsze wyniki. Przy tej okazji warto przytoczyć odrobinę historii i spojrzeć na postęp technologiczny jaki dokonał się w tej dyscyplinie.
  Czytaj więcej
 • Napełniać Czy Wzmacniać? (cz.3)

  12 czerwca 2023
  Ogromne znaczenie kompozytów i możliwości poprawy właściwości, jakie mogą one oferować w porównaniu z konwencjonalnymi materiałami, są w dużej mierze pochodną dynamicznego rozwoju włókien o niezwykłych właściwościach. Innym rodzajem włókna, często znajdującego zastosowanie przy tworzeniu i produkcji lekkich części samochodowych oraz zapewniającego wyjątkową wytrzymałość i trwałość jest włókno węglowe.
  Czytaj więcej
 • Dzień Tworzyw w Grupie Azoty

  01 czerwca 2023
  1 czerwca przed tarnowską siedzibą Grupy Azoty odbył się Dzień Tworzyw. W ramach wydarzenia, przedstawiciele spółki pokazywali na przykładzie różnych ekspozycji w jaki sposób tworzywa zmieniały się na przestrzeni lat i jak wpływają na różne obszary m.in. motoryzację, medycynę, czy przemysł obronny. Łącznie w wydarzeniu wzięło kilkaset osób, w tym dzieci, uczniowie szkół i liceów oraz mieszkańcy Tarnowa.
  Czytaj więcej