Taśma Kinezjologiczna - nie tylko do rehabilitacji

30 marca 2022
Taśmy kinezjologiczne to nic innego jak specjalne plastry, które zazwyczaj nakleja się na ciele w miejscu doznania kontuzji. Ich zadaniem jest nie tylko zmniejszenie towarzyszącemu urazowi bólu, ale również skrócenie czasu rekonwalescencji. Służą one także do tzw. kinesiotapingu, czyli plastrowania dynamicznego – naturalnej metody fizjoterapeutycznej, stworzonej przez chiropraktyka dr Kenso Kase w Japonii, a w Polsce znanej od 20 lat. 

 

Ciekawostką jest fakt, że sportowcy uważają, że taśma pomaga chronić ich przed surowymi temperaturami i wiatrem podczas rywalizacji na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Narciarze i niektórzy inni sportowcy znaleźli nowy sposób na ochronę twarzy przed ostrymi warunkami atmosferycznymi — poprzez nałożenie taśmy kinezjologicznej na nos i policzki.

Jedna z najpopularniejszych marek taśm kinezjologicznych, KT Tape, była dobrze znana na Igrzyskach Olimpijskich, gdzie sponsorowała kilku sportowców. Jej przeznaczeniem jest uśmierzanie bólu oraz wsparcie mięśni, stawów i więzadeł. Wszystkie rodzaje taśm kinezjologicznych robią to zasadniczo w ten sam sposób — kiedy elastyczna taśma jest nakładana na ciało, lekko się cofa, delikatnie unosząc skórę. Podobno pomaga to stworzyć mikroskopijną przestrzeń między skórą a leżącymi pod nią tkankami. Tworząc przestrzeń w stawach, taśma może pomóc zmniejszyć podrażnienie stawów. Według Healthline niektóre badania pokazują, że zmienia on sygnały wysyłane przez receptory bólu do mózgu, a także może poprawiać krążenie. Maratończycy są zapalonymi użytkownikami. To, czy to naprawdę działa, jest nadal przedmiotem dyskusji — niektórzy eksperci medyczni uważają, że ma jedynie efekt placebo.

Kiedy została wynaleziona pod koniec lat 70. taśma kinezjologiczna była wykonana z mieszanki bawełny i nylonu, aby uzyskać elastyczność, która jest podstawową cechą, oraz z kleju odpowiedniego dla uzyskania klasy medycznej. KT Tape jest wykonana w 100% z włókien bawełnianych z elastycznym rdzeniem. Marka ma również linię „Pro” wykonaną z zaprojektowanej tkaniny syntetycznej z mocniejszymi elastycznymi rdzeniami. „Zarówno bawełna, jak i materiały syntetyczne zapewniają jednokierunkową elastyczność, która pozwala taśmie sportowej rozciągać się na długość, ale nie na szerokość”, wyjaśnia firma na swojej stronie internetowej. „W rezultacie elastyczne włókna zapewniają stabilne wsparcie bez ograniczania zakresu ruchu, jak tradycyjna sztywna taśma sportowa”. Klej zastosowany w KT Tape nie zawiera lateksu i jest hipoalergiczny.

Pozostaje pytanie, czy, a nawet w jaki sposób taśma KT może chronić twarze sportowców przed żywiołami. Nie ma dowodów klinicznych na poparcie tego zastosowania i jako takie, KT Tape nie popiera tego, ostrzegając również, że klej, który tak dobrze działa, aby utrzymać taśmę na miejscu zgodnie z przeznaczeniem, może być trudny do usunięcia z delikatnej skóry twarzy.

Źródło: tworzywa.pl