Układ Przepływowy Formy Wtryskowej

22 grudnia 2022
Układ przepływowy pełni bardzo ważną funkcję w formie wtryskowej ponieważ gwarantuje poprawne i możliwie jak najszybsze wypełnienie gniazda formującego i przejście na fazę docisku. To jak będzie zaprojektowany oraz jaki jego rodzaj wybrany do konstrukcji formy będzie miało wpływ na sukces produkcji i uzyskane zyski.

Podstawowym kryterium wyboru rozwiązania układu przepływowego (ale i innych układów funkcjonalnych formy) jest oczekiwana wielkość produkcji (sztuk/miesiąc). To determinuje krotność formy oraz założenia konstrukcyjne pozostałych układów. Bardzo ważna decyzją związaną z konstrukcją formy jest wybór układu przepływowego, którym płynne tworzywo jest transportowane z układu uplastyczniającego wtryskarki do gniazda lub gniazd formujących. Mamy do wybór następujące rozwiązania:

- układ zimnokanałowy – w którym wszystkie kanały przepływowe są wyformowywane razem z wypraskami z poszczególnych gniazd. W tym przypadku układ przepływowy staje się odpadem technologicznym, który podlega ponownemu przetwórstwu i niestety zwiększa masę wtrysku, ale i niezbędną objętość układu uplastyczniającego. Dla niektórych wyprasek może stanowić nawet ponad 50% masy wtryskiwanych detali (w uzasadnionych przypadkach nawet 90%). Zaletą są małe koszty wykonania i bieżącego utrzymania.

- układ gorącokanałowy GK – gdzie tworzywo cały czas znajduje się w postaci płynnej, a wypełniane sa tylko gniazda formujące. Przy zastosowaniu dysz gorącokanałowych zamykanych można uzyskać prawie niewidoczne punktu zasilania gniazda w tworzywo.

- układ mieszany – to taki w którym stosuje się obok systemu GK niewielkie elementy zimnokanałowe. Głównie dla zmniejszenia ceny wykonania takiego systemu.

Poniżej przedstawiono czynniki, które przemawiają za i przeciw stosowaniu systemów GK:

ZA:

1. Rozwiązanie problemu odpadu (koszty składowania, transportu, mielenia i zawracania, a czasami utylizacji)

2. W wielu przypadkach skrócenie czasu wtrysku i czasu cyklu

3. Możliwość ograniczenia wymaganej objętości wtrysku

4. Zmniejszenie skoku otwarcia formy

5. Możliwość uzyskania estetycznego śladu w obszarze przewężki

6. Możliwość doprowadzenia punktu wtrysku w miejsce optymalne dla warunków wtrysku wypraski

7. Wtrysk kaskadowy, sekwencyjny, wielokomponentowy. Możliwość realizowania form piętrowych

8. Zmniejszenie ciśnienia wtrysku

9. Dłuższe drogi płynięcia

PRZECIW:

1. Zwiększenie kosztu narzędzia

2. Skomplikowanie procesu projektowania i wykonania formy.

3. Wymagana odpowiednia kultura techniczna przy wykonaniu formy jak i podczas prowadzenia procesu wtrysku

4. Możliwości powstawania wycieków

5. Niebezpieczeństwo degradacji tworzywa

6. Wydłużenie czasu potrzebnego na zmianę koloru

Systemy GK mocno zadomowiły się we wtryskowniach produkujących nawet mało odpowiedzialne części z tworzyw sztucznych. I pomimo dość dużych kosztów związanych z zakupem części systemu GK i droższym projektem i wykonaniem formy wielu przetwórców coraz częściej decyduje się na tego typu rozwiązania. Oczywiście należy pamiętać, że nie każda wypraska nadaje się do stosowania systemu GK przy konstrukcji formy wtryskowej i decyzja o jego zastosowaniu musi zawsze być podejmowana świadomie i po analizie wszystkich za i przeciw.

Autor: Eksperci GA
Źródło: Eksperci GA