• Circular Plastics Alliance | Platforma MORE

    19 lipca 2022
    W lutym br. platforma MORE (Monitoring Recyklatów w Europie) została oficjalnie zatwierdzona jako baza inicjatywy Circular Plastics Alliance (CPA) do zbierania danych na temat polimerów z recyklingu (tzw. recyklatów) wykorzystywanych w przemyśle przetwórstwa w całej Europie. Obecnie zakres platformy został rozszerzony o polimery pochodzące z recyklingu polichlorku winylu (PCW). Decyzja o dodaniu recyklatów PCW została podjęta przez Sekretariat Monitoringu CPA wspólnie z Grupą Roboczą ds. Monitoringu CPA pod koniec czerwca br.
    Czytaj więcej
  • Stanowisko Instytutu Staszica w Sprawie Wprowadzenia Systemu Kaucyjnego

    11 lipca 2022
    Instytut Staszica przeanalizował zapowiedzi dotyczące ustawy wprowadzającej system kaucyjny dla opakowań plastikowych, a także szklanych wielokrotnego i jednorazowego użytku. Instytut pozytywnie ocenia projekt objęcia systemem kaucyjnym opakowań plastikowych czy metalowych dla napojów (butelki PET, puszki) jako tych surowców, które ze względu na specyfikę (małą masę, możliwość zgniatania) mogą być przyjmowane przez automaty w większości sklepów lub mogą być przez nie zbierane manualnie. Dodatkowo to one właśnie w ogromnym stopniu zanieczyszczają nasze ulice i środowisko – ich zbiórka i recykling są więc korzystne społecznie i ekologicznie, a także realne organizacyjnie. W zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska pojawiła się informacja, że planowany system ma objąć również butelki szklane jednorazowego użytku.
    Czytaj więcej
  • Nowe Superrobaki Umożliwiają Masowy Recykling Polistyrenu

    18 czerwca 2022
    Gatunek robaka z apetytem na polistyren może być kluczem do recyklingu tworzyw na masową skalę. Naukowcy z University of Queensland odkryli, że pospolity „superrobak” Zophobas Morio może przeżerać się przez polistyren, dzięki enzymowi bakteryjnemu znajdującym w ich jelitach.
    Czytaj więcej
  • IX Kongres Polska Chemia Już Za Nami!

    07 czerwca 2022
    1 i 2 czerwca br., w niezwykłych, industrialnych przestrzeniach Cukrowni Żnin odbył się organizowany przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego IX Kongres Polska Chemia. Energia i klimat, przemysł 4.0, zrównoważona chemia i środowisko – to te obszary zdominowały dwudniowe, pełne inspirujących, ciekawych dyskusji, największe i najważniejsze, wydarzenie branży chemicznej w Polsce.
    Czytaj więcej
  • Temperatura a Właściwości Tworzyw Sztucznych

    06 czerwca 2022
    Jedną z zasadniczych wad tworzyw sztucznych jest ich mała stabilność właściwości wytrzymałościowych oraz skłonność do przechodzenia w stan kruchości podczas dłuższego oddziaływania zmiennych temperatur. W niektórych przypadkach wręcz nie pozwala to na ich stosowanie ze względu na dużą rozpiętość temperatury użytkowania i znaczące zmiany sztywności wytworzonych z nich elementów.
    Czytaj więcej
  • Nowa Metoda Recyklingu Odpadów Polistyrenowych

    30 maja 2022
    Naukowcy z Cornell odkryli nową metodę recyklingu dla odpadów polistyrenowych (PS), która obejmuje ich przetwarzanie w kwas benzoesowy, substancję chemiczną o szerokim zastosowaniu i zapotrzebowaniu komercyjnym, w procesie wykorzystującym światło, środowisko bogate w tlen oraz wydajny katalizator na bazie żelaza. Zdaniem naukowców reakcja może mieć miejsce nawet w nasłonecznionym oknie.
    Czytaj więcej
  • Oznaczenie Zawartości Napełniacza

    27 maja 2022
    Napełniacze stosowane w przetwórstwie tworzyw sztucznych są to stałe związki nieorganiczne lub organiczne, zazwyczaj trudno rozpuszczalne w wodzie, odpowiednio rozdrobnione, których wprowadzenie do mieszanki uzasadnione jest: obniżeniem kosztu, zmniejszeniem skurczu, często także poprawą pewnych właściwości (twardości, odporności cieplnej, zmniejszeniem palności, czy przewodnictwa cieplnego) a w odniesieniu do napełniaczy aktywnych także wyraźną poprawę wytrzymałości (wprowadzenie sadzy do kauczuku powoduje wzmocnienie mieszanki i przyrost jej wytrzymałości na rozciąganie o około 150%).
    Czytaj więcej